Ankamed OSGB

0 232 376 26 52

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Genel Amacı Nedir?

İşyerinde uygulayacağınız sağlık ve güvenlik kuralları, çalışanlarınızı ve işletmenizi; işletmenizin yapısından doğan risklerden korumakla ilgilidir. İyi bir iş sağlığı ve güvenliği yönetimi, sağlıklı bir işyerinin anahtarıdır. Küresel bağlamda sağlık ve güvenlik de sürdürülebilir kalkınmaya yönelik hareketin önemli bir parçasıdır . 

Neden önemlidir?

İş sağlığı ve güvenliğinin faydalarını anlatabilmek için 10 temel nedeni sizin için listeledik.

  1. Çalışanlarınızın her iş gününün sonunda evlerine güvenli ve sağlıklı bir şekilde dönmelerini sağlamak her işverenin görevidir.
  2. Çalışanlarınızı koruyarak devamsızlıkları azaltır, iş yerinizin daha verimli ve üretken olmalarını sağlarsınız .
  3. Araştırmalar , sağlık ve güvenliğe önem verilen işyerlerinde çalışanların daha verimli olduğunu gösteriyor .
  4. Hastalık ve kazalardan kaynaklanan SGK kesinti sürelerinin azaltılması,  ekonomik olarak tasarruf etmenizi sağlar .
  5. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kanunu yürürlüktedir. Yasal ihlaller üst düzey yöneticilerin kovuşturulmasına, para cezalarına ve hatta hapsedilmesine yol açabilir.
  6. Yatırımcıları ve ortaklıkları çekmek için , çalışanlarınızı nasıl koruduğunuzu da içerecek şekilde sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluğa olan bağlılığınızı göstermeniz gerekebilir.
  7. Müşteriler giderek daha fazla etik olarak üretilen ürün ve hizmetleri satın almak istiyor; bu nedenle, tedarik zincirinizdeki çalışma uygulamalarını da düşünmeniz ve yalnızca iş gücünü koruyan etik tedarikçilerle iş yapmanız gerekir.
  8. İş arayanlar (özellikle Y kuşağı ve Z kuşağı) giderek daha fazla, kendi değerlerini paylaşan işverenlerde görev arıyor ; bu nedenle, güçlü kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlik uygulamaları olmadan, en iyi çalışanları çekmek veya elde tutmakta zorlanabilirsiniz .
  9. İyi bir sağlık ve güvenlik sicili, rekabet avantajının arttırır : itibarınıza ve markanıza güven kazandırırken, zayıf sağlık ve güvenlik performansı karlılığı doğrudan etkiler ve ticari kayıplara ve hatta işletmenin kapanmasına neden olabilir.
  10. İşyerinde iyi sağlık ve güvenlik, size, işinize ve daha geniş bir topluluğa uzun vadeli faydalar sağlar.
aa

İşyerinizde sağlık ve güvenliği artırmak için yapabileceğiniz 5 Madde

 1. Risk yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinin ; bununla ilgili bilgileri web sitemizden veya diğer güvenilir kaynaklardan bulabilirsiniz  .
 2. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti alın. İSG hizmeti ile  iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her alanda destek alabilir, alanında uzman iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri ile işletmenizdeki özel riskleri tanımlayabilirsiniz.
 3. Üstten liderlik edin. Üst düzey yönetim, sağlık ve güvenliğin işletmeniz tarafından ciddiye alındığını açıkça belirtirse, işçilerin sürece dahil olma ve kontrollere uyma olasılıkları çok daha yüksek olur. Zamandan veya emekten tasarruf etmek için risk almak gibi olumsuz davranışları aktif olarak caydırın.
 4. İşletmenizdeki sağlık ve güvenlik yetkinliğini geliştirin. İş sağlığı ve güvenliği hizmeti alarak; çalışanlarınıza ilgili eğitimlerin verilmesini sağlayabilirsiniz. 
 5. Çalışanlarınızı risk değerlendirmesine dahil edin. Çalışan temsilcisi seçin ve işletmenizde oluşabilecek tüm sorunlardan haberdar olun.
 6. İşletmeniz için bir sağlık ve güvenlik yönetim sistemi uygulayın.

Tüm bunlar için Ankamed OSGB ile iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir