Ankamed OSGB

0 232 376 26 52

İSG Hizmetleri desteklenmesi nedir? İSG ile ilgili teşvikler nelerdir?

 

İş sağlığı ve güvenliği alanında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen bazı kriterlere göre devlet teşvikleri bulunmaktadır. 2012 yılında yayınlanan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereğinde hizmet almak zorunda olan işletmeler için devlet teşviklerini derledik.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi yönetmeliği ne zaman yayınlandı?

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa bağlı yönetmeliklerden olan iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi yönetmeliği 24.12.2013 tarihinde, 28861 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

İSG hizmetleri desteklenmesi programından kimler yararlanabilir?

28861 sayılı resmi gazetede yayınlanan iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi yönetmeliğine göre;

    • Türkiye genelinde ondan az çalışanı (en çok 9) olan NACE koduna göre tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerleri

    • İSG-KATİP üzerinden atalı iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan işyerleri

yararlanabilir.

İş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin tespiti nasıl yapılır?

Destekten yararlanma hakkına sahip olan işletmeler; iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının tehlikeli sınıfa olan işyerleri için  %1,4 ve çok tehlikeli sınıfta olan işyerleri için %1,6’sı kadar destek alırlar. 

İş sağlığı ve güvenliği hizmeti desteğine nasıl başvurulur?

24.12.2013 tarihinden itibaren verilmeye başlanan İSG Desteği; üçer aylık dönemler şeklinde hesaplanır. Örneğin; Ocak, Şubat ve Mart ayları için destek başvurusunda bulunmak isteyen işverenden, Nisan ayı içerisinde ilgili belgeleri doldurmak ve bağlı bulundukları SGK ilçe müdürlerine belgelerini teslim etmesi istenmektedir. Örnek üzerinden gidecek olursak, Ocak, Şubat ve Mart ayı için Nisan ayında yapılacak başvuru sonucunda ilgili ödemelerin Mayıs ayında yapılması planlanmaktadır. 

İŞLETMENİN SGK BORCU BULUNUYOR İSE YASAL SÜRE İÇERİSİNDE ÖDENMEMİŞ PRİM VE PRİME İLİŞKİN BORCUN BULUNMASI HALİNDE, DESTEK TUTARLARI İLGİLİ BORCA MAHSUP EDİLİR. 

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri desteklerine başvurmak isteyen işverenler bizimle iletişime geçebilir. 

Teşvik dokümanları için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir