Ankamed OSGB

0 232 376 26 52

İşyerinizde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti almak zorunda mısınız? 

İlgili kanununda zorunlu kılınan bu hizmet için kafanız karışık mı hissediyorsunuz? İş sağlığı ve güvenliği başlangıçta kafa karıştırıcı görünse de son derece değerlidir ve haklı olarak dünya çapında giderek daha fazla işyerinde dahil edilmektedir. 

İş sağlığı ve güvenliği (Kısa İSG) tam olarak ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğu anlamak önemlidir. Bu yazımızda İSG’nin tam olarak ne olduğunu herkesin bundan nasıl yarar sağlayacağını, sunduğumuz hizmetin neden herkes için faydalı olabileceğini  açıklayacağız.

isg_önemi

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Basit tutalım. İş Sağlığı ve Güvenliği fikri güvenli, sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak için tasarlanmıştır.

Genel olarak ikiye ayrılır. İŞ SAĞLIĞI – İŞ GÜVENLİĞİ

İş Güvenliği, iş yerinizdeki risk faktörlerini ve yaralanmaya neden olabilecek potansiyel güvenlik tehlikelerini kapsar. Çalışanlarınızı iş kazalarından korumak için çalışmalar yapar.

İş Sağlığı ise  potansiyel sağlık sorunlarına ve meslek hastalıklarına bakar.

Güvenliği bir çalışanın fiziksel sağlığı, Sağlığı ise zihinsel sağlık dahil diğer her şey olarak düşünün.

İster rafları istifliyor olsun, ister doktora okuyor olsun, ister ofisten çalışıyor olsun, ister ağır makine kullanıyor olsun, çalışılan her işte sağlık ve güvenlik riskleri vardır.

Bu durumda, işverenlerin bu riskleri en aza indirme ve herhangi bir işyeri kazası veya kötü muamele olasılığını azaltma sorumluluğu vardır.

Ve, birazdan açıklayacağımız gibi, çalışanlarınıza göz kulak olmak işverenlerin yasal çıkarlarından daha fazlasıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Neden Önemlidir?

Ruh Sağlığı ve Refah

İşverenler, işletmelerindeki çalışma koşularına dikkat etmelidir. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu her işverene, personelinin makul koşullarda çalışmasını ve onların ruh sağlığının öncelik olmasını sağlama görevini yüklemektedir.

Uzun saatler çalışma, az sayıda mola, olanaksız talepler, personeli hızla yorgun, stresli ve kötü ruh sağlığına sahip hale getirecek. En iyi ihtimalle, işçiler hafif zihinsel sağlık sorunları yaşamasına sebep olacak ve  işe ara vermeleri gerekecek. En kötü ihtimalle bu, kişinin yaşamı değiştirecek ve uzun vadeli zihinsel sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Şirketler, çalışanlarının zihinsel olarak sağlıklı olduğundan ve işletmeye katkıda bulunduğundan emin olmak ister. İSG, personelin ruh sağlığına, çalışma memnuniyetine dikkat edilmesini sağlar.

Artan Farkındalık - Güvenli Çalışma Kültürü - Güvenli Bir İşyeri Ortamı

Çalışanlarınızın farkındalıkların arttırmak işyerinizde güvenli koşullar sağlamak için yüksekte çalışmadan eğitimlerinden, işletmedeki acil durum ekiplerinin belirlenmesine kadar uzanan İSG farkındalık çalışmalarının işyeri ortamına ilişkin farkındalık yaratmak ve güvenli bir çalışma kültürü oluşturmak için tasarlanmıştır. İşveren olarak işletmenizde her ne kadar tüm riskleri hesaplayıp bunları kapatmaya çalışırsanız çalışın, İSG kültürü olmayan bir çalışma ortamında daima sorunlarla karşılaşacaksınız.

İSG kültürünü arttırmak için Ankamed OSGB olarak hizmet verdiğimiz işletmelerde işletmenizin ihtiyaç duyduğu tüm eğitimleri sağlayabilir, çalışanlarınızın İSG Kültürüne bakış açılarını geliştirmeye katkı sağlayabiliriz.

İSG Kültürü edindirme çalışmaları sonrasında personeller. çok daha güvenli bir şekilde çalışacak ve işletmedeki riskleri nasıl en aza indireceklerini anlayabilecektir. Tehlikelerden kaçınmayı öğrendikçe ve potansiyel olarak tehlikeli görevlerle ilgili endişelerini dile getirdikçe işyeriyle ilgili yaralanmalar azalacaktır.

Bu, çalışanları güvende tutar ve işletmedeki güveni artırır.

Verimlilik Artışı

Sağlıklı personel üretken personeldir. İSG doğru şekilde uygulandığında personel kendini korunmuş ve işine sadık hisseder. İşteyken önemsendiklerini ve sağlıklarını riske atmayacaklarını biliyorlar.

İşyerinizde bu kültür oturtulduğunda; personel, işyerinde tehlikeli gördüğü unsurları dile getirdiğinde dinleneceğini ve dikkate alınacağını bilir.  İş arkadaşları birbirlerine güvenirler ve olumlu bir zihniyetle verimli çalışırlar. Personelinizi uygun İSG önlemleriyle korumazsanız, kötü sonuçlarını basitçe personel sirkülasyonunuza bakarak anlayabilirsiniz.

Sonuçta İş Sağlığı ve Güvenliği hem çalışanlarınızı hem de kârınızı gözetecektir. Geçmişte çok fazla işçi iş kazasından yaşamını yitirdi yada özre uğradı iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri bu iş kazalarını geçmişte bırakmak için çabalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir